Łopian to roślina z rodziny astrowatych, którą wiele osób mija w drodze do szkoły lub pracy. Często nie mamy nawet pojęcia o tym, że od wieków ceni się go w medycynie naturalnej. W cenie są zarówno jego właściwości kosmetyczne, jak i lecznicze. Korzeń łopianu wspomaga trawienie i łagodzi dolegliwości bólowe, a olejek łopianowy pomaga w pielęgnacji cery oraz włosów.
Właściwości medyczne łopianu
Korzeń łopianu zwraca na siebie uwagę między innymi ze względu na bogactwo składników mających korzystny wpływ na układ trawienny. Zwiększają one wydzielanie soku żołądkowego, żółci oraz enzymów trawiennych. Popularny jest też sok z łopianu o działaniu moczopędnym znajdujący zastosowanie w tych terapiach, które stawiają sobie za cel oczyszczenie organizmu. Łopian wzmaga też potliwość, co może okazać się korzystne, gdy chcemy pozbyć się toksyn zalegających w organizmie. Roślina jest tez znana za swoich właściwości przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych
Właściwości kosmetyczne łopianu
Olej z korzenia łopianu jest coraz chętniej stosowany nie tylko przez entuzjastów medycyny naturalnej, ale również przez kosmetologów. Nie może być jednak inaczej skoro posiada szereg interesujących cech. Okłady z wywaru z łopianu są skutecznym sposobem na pozbycie się drobnych dolegliwości skórnych, olejek łopianowy doskonale radzi sobie przy tym również w walce z łupieżem, świądem skóry oraz wypryskami. Preparaty z dodatkiem łopianu są ważnym elementem kosmetyków stosowanych w walce ze zmarszczkami, a włosy olejowane olejem z korzenia łopianu szybciej rosną i zyskują zdrowszy wygląd. Olejowanie okazuje się też dobrym sposobem na oczyszczenie skóry głowy zwłaszcza, jeśli ma ona skłonność do łupieżu.
Jak stosować olej z korzenia łopianu?
Olejowanie włosów nie jest zadaniem skomplikowanym zwłaszcza, że olejek łopianowy jest rozwiązaniem wydajnym. Wystarczy jedna jego łyżka, a bez trudu pokryjemy całą głowę. Potem dobrze jest pozostawić olejek na około pół godziny, włosy spłukać i wymyć naszym ulubionym szamponem. Jeśli zależy nam na wzmocnionym efekcie, olej z korzenia łopianu może występować w połączeniu z innymi olejkami, w tym zwłaszcza z rycynowym. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu, jeśli jednak chcemy, aby były rzeczywiście satysfakcjonujące, zabieg powinien być powtarzany przynajmniej raz w tygodniu.
Innym sposobem na wykorzystanie olejku łopianowego jest stosowanie go bezpośrednio na włosy. Pozwoli to na wykorzystanie w pełni jego działania wzmacniającego, olejek będzie też w stanie domknąć łuski, co zapewni włosom zdrowszy wygląd. Jak już wspomniano, na trwałe efekty kuracji przyjdzie nam poczekać. Przeważnie mamy z nimi do czynienia po kilkutygodniowej aktywności związanej z olejowaniem włosów lub skóry głowy. Osoby, które uzbroiły się w cierpliwość przekonują nas jednak, że warto było poświęcić swój czas. Włosy są nie tylko grubsze i mocniejsze, ale i zdrowsze, a nawet, jeśli problem ich nadmiernego wypadania nie znika całkowicie, staje się znacznie mniej dotkliwy niż wcześniej. Nawilżone i odżywione włosy staną się dzięki olejowi z korzenia łopianu bardziej błyszczące, będą się też lepiej układać, co z pewnością przypadnie do gustu tym osobom, które lubią zmieniać fryzury.
Na zakończenie warto przypomnieć, że choć olej z korzenia łopianu stosowany zgodnie z zaleceniami nie powinien pociągać skutków ubocznych, może wywoływać uczulenia. Jeśli decydujemy się na zakup gotowego preparatu, powinniśmy uważnie zapoznać się z jego składem. Przed pierwszym użyciem wskazane jest też wykonanie prostego testu polegającego na umieszczeniu kropli łopianu za uchem. Jeśli skóra zareaguje wypryskiem, zaczerwieniem albo świądem, najlepiej zaprzestać stosowania tego środka.