Olej monoi – właściwości i zastosowanie w pielęgnacji

Olej monoi to jeden z najciekawszych naturalnych produktów ostatnich miesięcy. Pochodzi z Tahiti, gdzie powstaje dzięki maceracji kwiatów gardenii tahitańskiej w klasycznym oleju kokosowym. Ma działanie natłuszczające, a jednocześnie jest w stanie wygładzić skórę, jego zwolennicy podkreślają przy tym, że nie są to wszystkie właściwości oleju, na które warto zwrócić uwagę. Co zatem jeszcze należy o nim wiedzieć?

Olej monoi – co to jest?

Olej manio nie mógłby powstać, gdyby nie gardenia tahitańska – roślina, z którą w jej naturalnym środowisku, mamy do czynienia przede wszystkim na Tahiti. Do powstania oleju wykorzystywane są jej kwiaty, choć w sprzedaży dostępne są także środki powstające z samych pąków gardenii macerowanych w oleju kokosowym. Już pierwszy kontakt z olejem monoi jest satysfakcjonujący. Trudno przecież oprzeć się jego delikatnemu, kwiatowemu zapachowi oraz delikatnemu, białemu kolorowi, gdy olej ma stałą postać. Zachwyt wzrasta przy tym wraz z zapoznawaniem się z jego właściwościami.

Olej monoi to przede wszystkim bogactwo tych składników, które są w stanie przysłużyć się naszemu organizmowi. W tym kontekście mówi się choćby o kwasie laurynowym, kwasie mirystynowym, kwasie kaprylowym oraz o salicylanie metylu. W oleju znajdują się także korzystnie działające na organizm fitosterole, dzięki którym olej ma wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne.

Jakie są właściwości oleju monoi?

Osoby sięgające po olej monoi robią to przede wszystkim po to, aby lepiej nawilżyć i natłuścić skórę, nie mamy jednak wcale do czynienia z jedyną możliwością stwarzaną przez te rozwiązanie. Olej ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a jego stosowanie zapobiega grzybicy i łagodzi różnego rodzaju podrażnienia. Olej monoi jest też znakomitym przeciwutleniaczem chroniącym naszą skórę przed szkodliwym działaniem charakterystycznym dla wolnych rodników. Warto się nim zainteresować także dlatego, że może przyspieszyć gojenie niewielkich ran, a także ze względu na to, że zwiększa jędrność oraz elastyczność skóry.

Jak stosować olej monoi?

Olej monoi promowany jest przede wszystkim jako środek przeznaczony do pielęgnowania skóry twarzy. Warto jednak pamiętać, że sprawdza się znakomicie także wtedy, gdy w grę wchodzi pielęgnacja włosów oraz całego ciała. Zalecany jest zwłaszcza do pielęgnacji cery normalnej i mieszanej, mogą jednak korzystać z niego również te osoby, których skóra wykazuje się skłonnością do zmian trądzikowych i jest wyjątkowo wrażliwa.

Jeśli sięgamy po niego po to, aby wspierać proces leczenia stanów zapalnych, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie oleju monoi bezpośrednio na te miejsca, które są zaczerwienione i podrażnione. Mamy też do czynienia ze specyfikiem, na który można liczyć chcąc ochronić skórę przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych takich, jak wiatr, mróz oraz intensywne słońce. Oczywiście, w tym ostatnim przypadku należy pamiętać, że olej monoi ma przede wszystkim działanie wspomagające, a co za tym idzie, nie powinien być stosowany zamiast kremu z filtrem.

Pielęgnacja twarzy z olejem monoi

Planując zastosowanie oleju monoi na twarz, najlepiej zdecydować się na krem z jego dodatkiem. Zazwyczaj taki kosmetyk odznacza się właściwościami nawilżającymi i odżywczymi, jest też reklamowany jako specyfik, który koi skórę. Kremy z olejem monoi przeważnie dedykowane są osobom, które charakteryzuje cera sucha, warto jednak pamiętać o tym, że może okazać się pomocny także wszędzie tam, gdzie skóra twarzy ma skłonność do wyprysków. Jeśli kupimy go w płynnej postaci, z pewnością szybko przekonamy się, że mamy do czynienia z rozwiązaniem pozwalającym na skuteczne uporanie się z resztkami makijażu.

Olej monoi na włosy

Na olej monoi możemy liczyć także wtedy, gdy zależy nam na sprawdzonym kosmetyku przeznaczonym do pielęgnacji włosów. Przeważnie jest składnikiem maseczek, pojawia się jednak również jako ważna część składowa szamponów, odżywek oraz wcierek. Poleca się go zwłaszcza tym osobom, których włosy są suche i zniszczone, a tym samym wymagają nie tylko nawilżenia, ale również lepszego odżywienia. Olejek monoi może być też wykorzystywany do olejowania włosów.

Dodaj komentarz