Szczotkowanie ciała na sucho – zalety i wady

Praktyka polegająca na szczotkowaniu ciała na sucho przywędrowała do nas z Azji, gdzie wykorzystuje się ją już od lat. Mieszkańcy tego kontynentu oczyszczają w ten sposób organizm z toksyn. Podejmowane przez nich działania sprawiają też, że znacząco poprawia się wygląd skóry. Regularne szczotkowanie ciała na sucho jest promowane jako sposób na wygładzenie skóry. Często można też usłyszeć, że mamy do czynienia ze skutecznym sposobem na walkę z cellulitem. Jakie są inne jego zalety i czy mamy do czynienia z metodą rzeczywiście wolną od wad?

Na czym polega szczotkowanie skóry na sucho?

Szczotkowanie skóry na sucho jest opisywane jako metoda masażu skóry. Można ją wcielać w życie dzięki specjalnej szczotce, najczęściej wykonanej z naturalnego włosia, o roślinnym lub zwierzęcym pochodzeniu. Masaż nie wymaga żadnych kosmetyków. Powinien być wykonywany na suchej skórze. Zwraca się też uwagę na to, że jego skuteczność jest w dużym stopniu uzależniona od tego, kiedy jest wykonywany, w związku z czym to godziny poranne są uważane za szczególnie korzystne. Plusem szczotkowania skóry na sucho rano jest również to, że mamy do czynienia z zabiegiem energetycznym. Co warte podkreślenia, nie musi wcale zajmować wiele czasu. Po uzyskaniu pewnej wprawy szczotkowanie nie powinno nam zabierać więcej niż dziesięciu minut.

Szczotkowanie skóry na sucho – przegląd zalet

Szczotkowanie skóry na sucho ma coraz większe grono zwolenników. Nie ma w tym zresztą przypadku, bo trudno o zabieg, który miałby bardziej korzystny wpływ na naszą skórę. Na pierwszy plan wysuwa się to, że trudno o lepszy sposób na pozbycie się z niej martwego naskórka, szczotkowanie może więc zastąpić zabiegi peelingujące, których efekt często nie odpowiada naszym oczekiwaniom. Bardzo szybko można też przekonać się o tym, że dzięki masażowi skóra staje się bardziej miękka, gładka i zdecydowanie bardziej przyjemna w dotyku niż ma to miejsce w innych okolicznościach.

Im regularniej wykonujemy masaż, tym bardziej spektakularne są przynoszone przez niego rezultaty. Z czasem skóra staje się bardziej jędrna, szczotkowanie jest też opisywane jako jedna ze skuteczniejszych metod walki z cellulitem. Masaż poprawia też koloryt skóry, wzmacnia ją i uelastycznia. Pozwala także na lepsze radzenie sobie z problemem wrastających włosków, z którym po goleniu borykają się dziesiątki kobiet. Jakby tego było mało, dzięki masażowi dochodzi do pobudzenia krążenia krwi. Pozwala to na zredukowanie opuchlizny, a jednocześnie zapobiega powstawaniu nowych obrzęków.

Czy szczotkowanie ciała na sucho ma wady?

Choć szczotkowanie ciała na sucho ma wiele zalet, coraz częściej zwraca się uwagę na to, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Wśród przeciwwskazań, które wykluczają stosowanie tej metody pielęgnacyjnej wymienia się przede wszystkim trądzik i inne choroby skóry, w tym choćby łuszczyce i atopowe zapalenie skóry. Z masażu należy też zrezygnować w przypadku zakażeń skóry, nie tylko tych wirusowych, ale również mających podłoże bakteryjne i grzybiczne. Należy też zachować szczególną ostrożność w przypadku otarć, świeżych blizn oraz otwartych ran. Masaż nie jest też wskazany dla osób, które mają skórę naczyniową. Pacjenci zmagający się z żylakami każdorazowo powinni udać się do lekarza opiekującego się nimi i dowiedzieć się, czy wyraża zgodę na stosowanie tej metody.

Dodaj komentarz