Serum olejowe – zalety i wady, jakie wybrać

Serum olejowe to stosunkowo nowe rozwiązanie, które już od pewnego czasu jest opisywane jako nie mające sobie równych. Co zatem warto o nim wiedzieć i kiedy po nie sięgać? Czy ten solidny produkt jest rzeczywiście wolny od wad?

Serum olejowe – próba definicji

Serum olejowe stosowane na twarz bywa mylnie utożsamiane z kosmetykiem mniej skutecznym niż serum w swojej klasycznej postaci. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju opinie są nie tylko krzywdzące, ale również nie mają poparcia w dowodach. Serum olejowe to coś więcej niż klasyczny olejek do twarzy. To kosmetyk, którego składniki zostały skomponowane w ten sposób, aby chronić i nawilżać skórę, a jednocześnie usuwać oznaki starzenia się. To właśnie o olejach mówi się przecież często, że są wyjątkowymi nośnikami substancji przeciwstarzeniowych. Co więcej, olejki są w stanie zniwelować problem z przesuszaniem skóry, o jakim często wspomina się w kontekście innych substancji.

Jak serum olejowe działa na skórę?

Po sera sięga się przede wszystkim wtedy, gdy chcąc rozprawić się z problemami skórnymi liczy się na możliwie jak najszybszy efekt. W przypadku serum olejowego może być on szczególnie spektakularny. Na pierwszy plan wysuwa się to, że uelastycznia skórę, nie bez znaczenia jest jednak wspomniane już wcześniej spowalnianie widocznych oznak jej starzenia się. Tu warto przypomnieć, że serum może być wyposażone w dodatkowe składniki aktywne. Ich włączenie w jego skład zwiększa liczbę korzystnych efektów jego stosowania. Stosowane zgodnie z zaleceniami i we właściwy sposób przyczynia się do tego, że skóra głęboko się regeneruje. Jednocześnie nadal pozostaje nawilżona, trudno więc mówić o negatywnych konsekwencjach zastosowania tego rodzaju kuracji.

Serum olejowe może pełnić także kilka dodatkowych funkcji. Tu najczęściej wspomina się o tym, że sprawdza się dobrze jako baza pod makijaż. Gwarantuje doskonałe stopienie się podkładu z cerą, przeciwdziała więc również tak zwanemu efektowi maski, z którym mamy dość często do czynienia pracując nad dobrym makijażem.

Serum olejowe – zastosowanie

Jak już wspomniano, skuteczność serum olejowego jest uzależniona przede wszystkim od jego właściwego stosowania. Warto więc pamiętać o tym, że istnieje kilka zasad, których przestrzeganie nie tylko przyspieszy jego działanie, ale i doprowadzi do bardziej spektakularnych efektów. Najważniejsza z nich mówi o tym, że serum olejowe powinno być aplikowane już po umyciu i stonizowaniu cery. W innym wypadku jego działanie z pewnością okaże się dalekie od spektakularnego. Pora stosowania kosmetyku jest przy tym uzależniona przede wszystkim od jego składu. Jeśli jest w nim obecna witamina C – nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby stosować je na dzień. Gdy jednak dominują w nim kwasy i retinol, bardziej wskazane jest włączenie serum do wieczornych rytuałów pielęgnacyjnych.

Nie powinno się zapominać także o tym, że wysoka koncentracja składników aktywnych czyni z serum dość silny kosmetyk. Jeśli więc nie chcemy zaszkodzić skórze, bezpieczne okaże się stopniowe włączanie go do zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej rozpocząć od stosowania go dwa razy w tygodniu. Potem, nieustannie obserwując reakcję skóry, można zdecydować się na zwiększenie tej częstotliwości. Jeśli nasza skóra ma tendencję do wysuszania się, możemy zdecydować się na nałożenie na serum kremu nawilżającego. Z pewnością nie osłabi on działania kosmetyku, przyczyni się jednak do tego, że cera będzie sprawiać wrażenie jędrnej i wypoczętej.

Jakie serum olejowe do twarzy wybrać?

Sera do twarzy są dziś dostępne w coraz większej liczbie. Także lista tych, które bazują na olejach jest więc coraz dłuższa. Podczas szukania idealnego warto kierować się:

  • przeznaczeniem kosmetyku dla konkretnego rodzaju cery,
  • zaleceniami dotyczącymi częstotliwości jego stosowania,
  • przeznaczeniem serum.

Mając cerę wrażliwą i skłonną do podrażnień warto upewnić się też, że serum olejowe nie bazuje na składnikach, o których wiemy, że wywołują reakcje uczuleniowe.

Czy serum olejowe ma wady?

Osoby sięgające po serum olejowe narzekają niekiedy, że po jego użyciu na skórze pozostaje nieprzyjemna, lepka warstwa. To właśnie jej obecność jest zwykle opisywana jako wada kosmetyków tego rodzaju. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście mamy do czynienia z niedociągnięciem serum. Eksperci przypominają, że kosmetyk ten powinien być stosowany jedynie w niewielkich ilościach. Warstwa oleju, która nie chce się wchłaniać pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy nie stosujemy się do tej zasady. Pamiętajmy więc, że trzy lub cztery krople kosmetyku to ilość wystarczająca, aby cieszyć się spektakularnymi efektami jego stosowania.

Dodaj komentarz