Jak nakładać makijaż licząc na naprawdę spektakularny efekt? Specjaliści są zdania, że czynność ta będzie zdecydowanie prostsza, jeśli zaopatrzymy się w zestaw pędzli. Wiele kobiet przekonuje się jednak w tym samym momencie, że sytuacja, zamiast rozwiązać się, zaczyna się komplikować. Zestawy imponują liczbą elementów, bez pewnej wiedzy teoretycznej trudno jednak odpowiedzieć na pytanie o to, które pędzle można zastosować w konkretnej sytuacji.
Pędzle do makijażu – kryteria podziału
Dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być to, że pędzle do makijażu można podzielić na przynajmniej kilka grup. Na pierwszy plan wysuwa się ten podział, który odnosi się do rodzaju wykończenia, możemy mieć więc do czynienia zarówno z pędzlami syntetycznymi, jak i z tymi, które wykonano z naturalnego włosia. Oczywiście, te drugie są uważane nie tylko za bardziej przyjazne środowisku naturalnemu, ale i bardziej higieniczne, nie powinno więc zaskakiwać nas to, że cieszą się szczególnie dużym uznaniem wśród użytkowników. Inny podział dotyczy producentów, a często spotykanym kryterium jest także to, które wiąże się z cenami kolejnych produktów. Pędzle dzieli się też mając na uwadze konsystencję kosmetyków, które mogą być aplikowane za ich pośrednictwem, inne znajdują więc zastosowanie, gdy mamy do czynienia z produktami sypkimi, inne zaś w przypadku tych o bardziej płynnej konsystencji. W sprzedaży dostępne są dziś także specjalne pędzle, które zaleca się osobom wysoko ceniącym sobie kosmetyki mineralne.
Przegląd pędzli do makijażu
W zestawach pędzli do makijaży, o których już wzmiankowano, można znaleźć przynajmniej kilka elementów. Warto więc pamiętać o tym, że pędzle ścięte na prosto oraz te, które maja zaokrąglony kształt języczka najlepiej sprawdzają się przy podkładach w płynnej formie, podczas gdy te, które są dość grube i ścięte na prosto będą nieocenione przy podkładach sypkich, w tym także przy podkładach mineralnych. Jeśli szukamy pędzla idealnego czy to do różu, czy to do bronzera, najlepszą opcją wydaje się nieduży, okrągły pędzel zwłaszcza, jeżeli posiada ścięte na skos włoski. W przypadku cieni do powiek pomoże nam mały i płaski pędzel o kształcie przypominającym stożek, gdy zaś zechcemy robić kreski, rezultat z pewnością okaże się bardziej satysfakcjonujący, gdy zdecydujemy się na pędzel skośny i zbity. Te, które są przeznaczone do malowania ust, powinny mieć stożkowe zakończenie, nie należy też sięgać po modele zbyt grube, bo konsekwencją ich stosowania może być trudność z szybkim wykonaniem makijażu.
Podział pędzli ze względu na kształt ich włosia
Szukając pędzli do makijażu coraz częściej możemy też spotkać się z podziałem, który koncentruje się na ich kształcie. Stosunkowo najczęściej spotykane są w tym przypadku pędzle „kocie języki” będące ciekawym połączeniem pędzli okrągłych i płaskich. Wykorzystuje się je przede wszystkim po to, aby nałożyć podkład, choć można na nie liczyć także wówczas, gdy nakładanie maseczek do twarzy rękoma jest zbyt problematyczne. Innym ciekawym rozwiązaniem jest pędzel „duo fibre” zwracający na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że choć jest ścięty na prosto, posiada włosie o zróżnicowanej długości. Osoby decydujące się na jego stosowanie podkreślają, że pozwala on na precyzyjne nakładanie nie tylko podkładu, ale również bronzera i różu. Z kolei pędzel „kabuki” jest niewielki, ma krótki uchwyt i zaokrąglone, bardzo gęste włosie. Przywędrował do nas wraz z popularnością kosmetyków mineralnych i może być wykorzystywany tak do nakładania pudru, jak i podkładu.
Pędzle do makijażu – jak je używać
Stosując pędzle do makijażu warto zwracać pod uwagę przede wszystkim na ich przeznaczenie i nie wykorzystywać ich niezgodnie z zaleceniami producenta. Aby przedłużyć ich żywotność, o pędzle należy również dbać w odpowiedni sposób. Nie można zapominać i o tym, że choć dobrze dobrane pędzle ułatwiają wykonanie efektownego makijażu, zawsze należy najpierw poznać ich specyfikę i przyzwyczaić się do nich. W tym celu dobrze jest zdecydować się na wykonanie próbnego makijażu w domowym zaciszu.