Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie w pielęgnacji

Olej z wiesiołka już od lat cieszy się dużą popularnością jako naturalny środek pielęgnacyjny. Poleca się go zwłaszcza osobom, które zmagają się z problemami skórnymi, jest jednak niezawodny również wówczas, gdy chcemy pozbyć się łupieżu i przeciwdziałać wypadaniu włosów. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na jego temat, aby w pełni korzystać ze stwarzanych przez niego możliwości? Czym właściwie jest wiesiołek? Gdy widzimy wiesiołek w jego naturalnej postaci, możemy być zaskoczeni. Choć ta rosnąca dziko na łąkach roślina ma tak korzystny wpływ na nasz wygląd zewnętrzny, sama prezentuje się dość niepozornie. Już od lat uważa się ją za roślinę posiadającą właściwości lecznicze, medycyna ludowa przez wieki wypracowała więc najlepsze metody jej zbierania, a także pozyskiwania z niej oleju. Dziś możemy mówić o ponad stu gatunkach wiesiołka znajdujących się nie tylko w Europie, ale również w Azji oraz w Ameryce Północnej i Południowej.

Olej z wiesiołka w kosmetyce

Jak już wspomniano, specyficzne właściwości oleju z wiesiołka przyczyniają się do tego, że jest on częstym składnikiem kosmetyków. Na krajowym rynku możemy liczyć, w związku z tym, nie tylko na olej z wiesiołka w jego naturalnej postaci, ale także na preparaty w kapsułkach, tabletkach oraz w butelce. Ponieważ z oleju z wiesiołka można korzystać na wiele sposobów, przed zakupem konkretnego rozwiązania wskazane jest upewnienie się, jak postępować w konkretnym przypadku.

Bez względu jednak na to, na jaką postać oleju się zdecydujemy, możemy mieć pewność, że o jego mocy decydować będzie przede wszystkim unikatowy skład. Olej z wiesiołka to przede wszystkim kwas linolowy i palmitynowy. Jest też bogaty w magnez, cynk i selen, witaminę E, wapń oraz antyoksydanty.

Jak stosować olej z wiesiołka – twarz

Olej z nasion wiesiołka od dziesięcioleci jest jednym z najważniejszych kosmetyków naturalnych skierowanych do wszystkich tych osób, które mają problemy z cerą. Doskonale radzi sobie z nawilżaniem suchej i podrażnionej skóry, może być stosowany przy cerze problematycznej, bez obaw mogą też sięgać po niego osoby zmagające się czy to z AZS, czy to z łuszczycą. Oczywiście, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych, olej z wiesiołka nie jest wcale remedium o natychmiastowym działaniu. Najbardziej skuteczny okazuje się być wtedy, gdy stosuje się go regularnie. Warto zresztą wprowadzić kosmetyki z wiesiołka do codziennego rytuału pielęgnacyjnego, bo ich właściwości mogą imponować. Olej z wiesiołka nie tylko silnie nawilża i wzmacnia naturalne bariery ochronne skóry, ale także zmniejsza proces utraty wilgoci, reguluje wydzielanie sebum, co chroni skórę przed nowymi wypryskami i łagodzi istniejące już podrażnienia. Jego regularne stosowanie może też skutecznie przyspieszyć proces gojenia się ran, a także poprawić strukturę i elastyczność skóry. Ma działanie przeciwzapalne, oczyszczające i przeciwutleniające.

Olej z wiesiołka dla pięknych włosów

Jeśli zaczniemy interesować się możliwościami oleju z wiesiołka, wdzięczność za to okaże nam nie tylko nasza skóra. Kosmetyk ten charakteryzuje się dużą skutecznością także wówczas, gdy zmagamy się z problemem słabych włosów mających skłonność do wypadania. Sięga się po niego wspomagająco, nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do tego, aby stał się wykorzystywanym regularnie kosmetykiem pielęgnacyjnym.

Najlepszym sposobem na wykorzystanie go jest olejowanie włosów, mamy jednak do czynienia z olejem, który sprawdzi się znakomicie również podczas masażu głowy. Olej z wiesiołka możemy stosować również jako serum regenerujące rozdwojone końcówki. Regularnie stosowany nie tylko nawilża włosy, ale również przywraca im blask, skutecznie i na długi czas eliminuje łupież, a do tego zapobiega nadmiernemu wypadania włosów. Dzięki kwasowi arachidonowemu, który wchodzi w jego skład, olej z wiesiołka jest też polecany tym osobom, które myślą o zapuszczeniu włosów, nie chcą jednak czekać długie miesiące na końcowy efekt podejmowanych przez siebie wysiłków.

Dodaj komentarz