Olej konopny – właściwości i zastosowanie w pielęgnacji

Gdy analizujemy olej konopny i możliwości, jakie stwarza, zwykle w pierwszej kolejności nie myślimy wcale o pielęgnacji. Nie jest to jednak zaskoczeniem, skoro nasze skojarzenia związane są przede wszystkim z konopiami indyjskimi. Warto jednak pamiętać, że poza indyjskimi, uprawiane są także konopie siewne. Te są legalne, nie mają właściwości narkotycznych, a olej powstający z ich użyciem jest wysoko ceniony w kosmetyce.

Olej konopny – to warto wiedzieć

Właściwości pielęgnacyjne oleju konopnego są na tyle duże, że znajduje się on w ścisłej czołówce zawsze, gdy tworzy się podobne zestawienia. Wystarczy jednak przeanalizować choćby pobieżnie jego skład, aby zorientować się, że wcale nie powinniśmy być zaskoczeni. Olej konopny w niemal osiemdziesięciu procentach składa się z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, wśród których dominuje kwas linolowy. Co wcale nie jest aż tak powszechne, kwasy te występują w znakomitych proporcjach. Analizując skład oleju konopnego warto zwrócić uwagę także na obecność innych kwasów, w tym choćby kwasu oleinowego. Możemy spotkać tam również aminokwasy, proteiny, karoten, witaminy oraz różnego rodzaju minerały. Olej działa przeciwzapalnie, regenerująco, antybakteryjnie i antyseptycznie, nic więc dziwnego, że interesują się nim zarówno miłośnicy naturalnej pielęgnacji, jak i wielkie koncerny farmaceutyczne.

Olej konopny a pielęgnacja – na jakie efekty można liczyć?

Lista zalet oleju konopnego jako środka pielęgnacyjnego jest imponująca. W pierwszej kolejności zwraca się uwagę na jego korzystny wpływ na skórę, która wolniej traci wilgoć, a tym samym nawet po trudnym, ciężkim dniu nie sprawia wrażenia zmęczonej i zaniedbanej. Nie można nie docenić i tego, że może on łagodzić stany zapalne, w tym choćby te, które wiążą się z tak poważnymi i trudnymi w leczeniu schorzeniami, jak atopowe zapalenie skóry i łuszczyca. Można na niego liczyć także zmagając się z uciążliwym świądem skóry, podrażnieniami przebarwieniami, wysoko cenione są przy tym jego zdolności regeneracyjne. Jego stosowanie jest zalecane także wówczas, gdy chcemy poprawić sobie koloryt skóry, ożywić ją, przywrócić cerze elastyczność, a także optycznie ją zmiękczyć. Pamiętając o wszystkich zaletach oleju konopnego trudno jest zresztą dziwić się, że jest elementem składowym wielu kosmetyków pozwalających na skuteczną walkę ze zjawiskiem fotostarzenia się skóry.

Jak znaleźć dobry olej konopny?

Wiedząc, jak działa olej konopny nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wybrać się do sklepu na jego poszukiwanie. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, że nie każde rozwiązanie reklamowane jako niezawodne, jest takim w rzeczywistości. Przed zakupem produktu reklamowanego jako ten, który ma w swoim składzie wspomniany olej, wskazane jest staranne przeanalizowanie informacji zawartych na etykiecie. Co ciekawe, bardziej niż analiza składu przydatna jest analiza tego, w jaki sposób przebiega proces produkcji oleju. Proces produkcji powinien być kontrolowany przez producenta kosmetyków pielęgnacyjnych na każdym jego etapie. Ponieważ jednak nie ma takiego obowiązku, nie powinno nas zaskakiwać to, że nie w każdym produkcie olejowi konopnemu poświęca się tak samo wiele uwagi.

Jak stosować olej konopny?

Olej konopny charakteryzuje się tym, że nie tylko wchłania się stosunkowo szybko, ale również nie pozostawia na skórze pamiątki w postaci tłustego filmu. Mając to na uwadze możemy stosować go nawet w czystej postaci. Jeśli jednak decydujemy się na taki krok, powinniśmy liczyć się z tym, że będzie to kosmetyk dość tłusty. Nie mając wprawy w stosowaniu olejów lepiej zacząć przygodę z nimi od gotowych kosmetyków z olejem konopnym w składzie. Lista środków pielęgnacyjnych, które są w stanie spełnić nasze oczekiwania, nie jest wcale krótka. Znajdują się na niej: balsamy do ciała, mydła, żele pod prysznic, olejki do masaży, kremy do twarzy, a także kosmetyki przeciwsłoneczne. Olej konopny nie ma szkodliwego wpływu nawet na najdelikatniejszą skórę. Kosmetyki w nim w składzie mogą być więc stosowane zarówno przez osoby dorosłe, jak i przez dzieci.

Dodaj komentarz