Kubeczek menstruacyjny jest rozwiązaniem promowanym coraz częściej jako alternatywa zarówno dla podpasek, jak i tamponów. Przeważnie powstaje z wykorzystaniem silikonu medycznego, jest więc nie tylko bezpieczny dla zdrowia, ale i dla środowiska naturalnego. Jakby tego było mało, mamy w jego przypadku do czynienia z produktem odpowiadającym założeniom nurtu less waste, bo kubeczek menstruacyjny jest rozwiązaniem wielorazowego użytku. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?
Kubeczek menstruacyjny – to warto wiedzieć
W zależności od modelu kubeczek menstruacyjny może być pojemniczkiem przyjmującym kształt kieliszka, miseczki albo dzwoneczka. Na końcu każdego z nich umieszczony jest przy tym ogonek albo pętelka – rozwiązania, dzięki którym łatwiejsza jest nie tylko aplikacja kubeczka, ale również jego usunięcie z pochwy. Produkt jest przeznaczony do użytku wewnętrznego. Umieszcza się go w pochwie po to, aby możliwe było zbieranie krwi miesiączkowej. Kubeczek zapobiega też jej wyciekaniu na zewnątrz, stanowi więc ochronę dla noszonej w czasie miesiączki bielizny.
Jak wybrać odpowiedni kubeczek menstruacyjny?
Pomiędzy kubeczkami menstruacyjnymi istnieją spore różnice. Te odnoszą się nie tylko do ich kształtu i koloru, ale również długości, wielkości, pojemności oraz średnicy. Warto pamiętać, że każda z tych różnic może mieć wpływ na poziom naszego zadowolenia z tego rodzaju rozwiązania.
Gdybyśmy mieli wskazać ten parametr, którego znacznie można byłoby uznać za kluczowe, z pewnością byłaby nim długość kubeczka. To właśnie ona przesądza o tym, czy kubeczek może wystawać po założeniu go, czy też nie. Ona też ma kluczowe znaczenie dla łatwości jego aplikacji. Określenie tego, jaka długość kubeczka będzie najlepsza jest łatwiejsze, gdy dysponujemy pewną wiedzą o naszej szyjce macicy. Jeśli jest położona nisko, zbyt duży kubeczek może okazać się niekomfortowy.
Także średnica kubeczka może wpływać na komfort odczuwany podczas korzystania z niego. Jeśli jest dobrze dobrana, zapobiega przeciekaniu, sprawia też, że umieszczony w pochwie kubeczek nie ma tendencji do przesuwania się. Jej dobór jest uzależniony przede wszystkim od naszego wieku. Pewne znaczenie ma jednak również poziom naszej typowej aktywności fizycznej.
Dlaczego warto kupić kubeczek menstruacyjny?
Za zakupem kubeczka menstruacyjnego przemawia wiele argumentów. Jednym z najważniejszych niezmiennie wydaje się przy tym zapewniana przez niego długotrwała ochrona występująca w połączeniu z uczuciem czystości. Kubeczek może znajdować się w pochwie nawet przez pół doby, jeśli więc mamy dość częstych wizyt w toalecie, aby zmienić podpaskę – trudno o lepsze rozwiązanie. Plusem kubeczka jest także to, że jego stosowanie nie pozbawia nas radości, jaką odczuwamy decydując się na różne formy aktywności fizycznej. Kubeczek pozwala nawet na wizyty na basenie, jest przy tym znacznie mniej problematyczny nawet od tamponu. Warto pamiętać także o tym, że jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku naturalnemu. W dwudziestym pierwszym wieku nie jest to wcale argument pozbawiony znaczenia.
Czy kubeczek menstruacyjny ma wady?
Choć kubeczek menstruacyjny jest powszechnie chwalony, musimy liczyć się z tym, że nasz pierwszy wybór wcale nie musi być trafiony. Czasem konieczne jest wypróbowanie przynajmniej kilku jego rodzajów, aby natrafić na ten, który jest najbardziej satysfakcjonujący. Warto też pamiętać o tym, że wiele kobiet zaczyna cieszyć się z korzystania z niego dopiero, gdy pokona tkwiącą w ich głowie barierę skutecznie uniemożliwiającą im włożenie kubeczka do pochwy.