Kombucha w kosmetyce – działanie i właściwości

Czy picie herbaty może pozwolić cieszyć się nam pięknym wyglądem przez długi czas? Jeśli mówimy o zwykłej herbacie, możemy mieć co do tego pewne wątpliwości. Jeśli jednak w centrum naszego zainteresowania znajduje się kombucha, mamy wiele podstaw do tego, aby spodziewać się satysfakcjonujących rezultatów jej stosowania. Zanim jednak wybierzemy się na jej poszukiwanie, powinniśmy dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego grzyba herbacianego o unikatowych właściwościach.

Czym właściwie jest kombucha?

Kombucha to specyficzny napój fermentowany z czarnej herbaty i cukru możliwy do pozyskania dzięki fermentacji z wykorzystaniem symbiotycznej kultury drożdży oraz bakterii kwasu octowego. I choć kombucha znana jest już od lat, jej dokładne pochodzenie nadal stanowi dla nas zagadkę. Wiele wskazuje na to, że jej ojczyzną są Chiny, stamtąd też pochodzą pierwsze wzmianki odnoszące się do jej stosowania. O jej skuteczności mówiło się od dawna, dziś zaś potwierdzają ją także naukowcy. To dzięki nim wiemy też, że składniki napoju wpływają korzystnie zarówno na różnorodność, jak i prawidłowe funkcjonowanie mikroflory jelitowej, a przecież nie jest to ich jedyny atut.

Jak działa kombucha?

Kombucha jest grzybem wysoko cenionym nie tylko dlatego, że korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Zainteresowanie nim wykazuje także kosmetologia zwracając uwagę między innymi na to, że kombucha charakteryzuje się właściwościami pobudzającymi i oczyszczającymi. Jej plusem jest także niskie pH, właściwości przeciwbakteryjne oraz łagodzące.

Skład napoju również może przemówić do wyobraźni osobom zastanawiającym się, czy warto go przetestować. Warto zwrócić uwagę na obecność w nim wielu cennych minerałów takich, jak choćby cynk, miedź i magnez, witaminy C, witamin z grupy B, enzymów, aminokwasów oraz sacharozy, glukozy i fruktozy.

Kombucha dla zdrowia i urody

Medycyna naturalna Azji już od stuleci proponuje wywar z kombuchy jako sposób radzenia sobie z problemami z pracą wątroby, napój przyczynia się przy tym również do zmniejszenia zmęczenia, skutecznej walki z bólem głowy, zmniejszenia stężenia kwasu moczowego odkładającego się w stawach oraz dobrze sprawdza się jako wsparcie w walce z drobnoustrojami.

Po kombuchę sięga się jednak nie tylko po to, aby wzmocnić swój organizm. To także sprawdzony sposób na poprawę nawilżenia cery, który może wyeliminować także szereg innych niedoskonałości skutecznie spędzających nam zwykle sen z powiek. Kombucha wykazuje się działaniem antybakteryjnym, a więc może być stosowana w pielęgnacji cery problematycznej, nie bez znaczenia jest zaś i to, że oczyszcza skórę regulując wydzielanie sebum. Jest niezawodna, gdy naturalne procesy regeneracyjne skóry nie działają tak dobrze, jak powinny przyczyniając się między innymi do jej odżywiania i przyspieszania procesu regeneracji naskórka. Sprawia, że proces starzenia się skóry przebiega wolniej, a do tego poprawia koloryt cery.

Kombucha w kosmetykach

Jeszcze nie tak dawno znalezienie w Polsce kosmetyków, w skład których wchodziła kombucha, nie należało do prostych zadań. Dziś nie jest to jednak wyzwanie, któremu trudno sprostać. Kombucha jest ważnym składnikiem płynów micelarnych i toników, delikatnych peelingów i regenerujących maseczek do twarzy. Przeglądając sklepowe półki z pewnością wypatrzymy ją także jako składnik kremów do twarzy stosowanych na dzień, a także jako jeden ze składników żelów do mycia twarzy.

Dodaj komentarz