Jak rozpoznać cerę tłustą? Z pewnością nie powinniśmy mieć z tym problemu, skoro jej znakiem charakterystycznym jest świecące czoło i policzki, błyszczący nos oraz skłonność do trądziku, która wcale nie ustępuje po ukończeniu dwudziestu lat. Zmagają się z nią przede wszystkim kobiety, choć bywa problemem także wśród wielu panów. Na szczęście jej prawidłowa pielęgnacja nie jest wcale tak skomplikowana, jak mogłoby to wydawać się wielu osobom.
Cera tłusta i jej specyfika
Osoby, które zmagają się z cerą tłustą, słuchają zwykle z niedowierzaniem, gdy zwraca się im uwagę na to, że poza wadami ma ona przynajmniej kilka zalet. Rzeczywiście, jej mankamenty mogą mocno dawać się we znaki. Skóra jest gruba, ziemista, a zaskórniki nie są dla niej niczym niezwykłym. Problemem jest też jej nieustanne błyszczenie się. Można je zniwelować kolejnymi kosmetykami, ponieważ jednak sebum tworzone jest w nadmiarze, makijaż także nie utrzymuje się zbyt długo. Zalety cery tłustej dają o sobie znać dopiero po pewnym czasie. Zimą można zauważyć, że cerze tłustej niestraszny jest ani wiatr, ani mróz, z wiekiem zaś trudno nie docenić tego, że jest gładka i wolna od zmarszczek. Co więcej, nie wysusza się nawet w okresie starzenia, dzięki czemu dość trudno jest oszacować rzeczywisty wiek jej właścicieli. Zanim jednak docenimy wspomniane zalety, musimy zadać sobie pytanie o to, jak dbać o cerę tłustą.
Jakie kosmetyki stosować?
Często można usłyszeć, że cera tłusta jest na tyle trudna w pielęgnacji, że nie należy przesadnie w nią inwestować. Na szczęście, tego rodzaju przekonanie nie ma wcale wiele wspólnego ze stanem faktycznym. Jeśli tylko zaopatrzymy się w odpowiednie kosmetyki, a do tego nie zapomnimy, że prawdziwie skuteczna jest przede wszystkim regularna pielęgnacja, z pewnością nie będziemy mieli najmniejszych powodów do narzekania.
W pierwszej kolejności należy pamiętać o zaletach pewnej spójności podejmowanych przez nas działań. Tu nie ma zbyt wiele miejsca na eksperymentowanie, dobrze jest więc sięgać po preparaty, które pochodzą z tej samej linii kosmetycznej zalecanej właśnie osobom z cerą tłustą. Najlepiej, jeśli w jej skład wchodzą kosmetyki beztłuszczowe, a więc takie, które nie przyczynią się do dodatkowego obciążania cery. Nie zaszkodzi także, jeśli będziemy stosować zestaw rozszerzony, a więc taki, w skład którego wchodzi nie tylko płyn micelarny do demakijażu, ale również tonik bez alkoholu, lekki krem nawilżająco-matujący na dzień oraz krem nocny mający za zadanie regulowanie wydzielania sebum. W codziennej pielęgnacji pomocne okazują się też tak zwane bibułki matujące. Raz na tydzień dobrze jest też stosować peeling oraz maseczkę pamiętając, że także ona, jeśli ma przynieść oczekiwane rezultaty, powinna być dedykowana właścicielom cery tłustej.
Pielęgnacja cery tłustej – o tym pamiętaj
Zalecenia pielęgnacyjne skierowane do osób z cerą tłustą nie są wyszukane. Warto jednak pamiętać o kilku zaleceniach. Najważniejsze mówi o tym, że jest to rodzaj cery, który powinien być regularnie oczyszczany. Gdy mamy do czynienia z cerą suchą, oczyszczanie jej wieczorem jest wystarczająco, tu jednak dobrze jest wyrobić w sobie nawyk powtarzania tego zabiegu także w godzinach porannych. Gdy myjemy twarz, bez względu na to, z jakiego robimy to powodu, pamiętajmy również o tym, aby przetrzeć ją tonikiem, najlepiej takim, który posiada właściwości antybakteryjne.
Tych błędów unikaj
Wbrew przekonaniu wielu osób, cera tłusta wcale nie jest aż tak wytrzymała, aby znieść wszystkie nieprzemyślane eksperymenty kosmetyczne. Nie warto więc używać silnie drażniących toników tworzonych na bazie alkoholu, najlepiej też szybko oduczyć się mycia twarzy wodą z mydłem. Niebezpieczny może być też nawyk zakrywania sebum pudrem. Takie rozwiązanie początkowo sprawia wrażenie skutecznego, z czasem jednak przyczynia się do tego, że intensyfikuje się problem wyprysków, a jedynym sposobem walki z nimi jest kontakt z dermatologiem. Osoby mające problem z cerą tłustą powinny też rezygnować z mechanicznego wyciskania zaskórników. Bardzo często konsekwencją takiego zabiegu jest uszkodzenie naczyń krwionośnych.