Jak pielęgnować cerę mieszaną?

Jak rozpoznać cerę mieszaną? Przeważnie charakteryzuje się ona obecnością suchych policzków przy jednoczesnej przetłuszczonej skórze znajdującej się i na nosie, i na czole. Mówi się często, że dbanie o nią nie jest aż tak skomplikowane, jak ma to miejsce w przypadku cery suchej lub naczynkowej. Także w tym przypadku nietrudno jednak o błędy.

Cera mieszana – podstawowe zalecenia pielęgnacyjne

Nie wszystkie osoby mające cerę mieszaną, mają te same problemy. Nie powinniśmy być więc zaskoczeni, że także plany jej pielęgnacji nie zawsze wyglądają tak samo. Przeważnie można usłyszeć o konieczności odtłuszczania cery mieszanej. Zwraca się też uwagę na korzyści, jakie daje jej oczyszczanie peelingiem ziarnistym. Poleca się także stosowanie peelingów enzymatycznych na suche miejsca znajdujące się zwykle na policzkach. De facto oznacza to, że o cerę mieszaną należy dbać na dwa sposoby, uważnie dopasowując kosmetyki do jej wysuszonych i przetłuszczonych obszarów. Trudno nie zgodzić się z tym, że może być to skuteczny, ale dość pracochłonny i drogi plan pielęgnacji.

Szukając równie skutecznych, a jednocześnie tańszych sposobów na dbanie o cerę mieszaną, warto myśleć przede wszystkim o tych składnikach i kosmetykach, które można stosować bez obaw na partie przesuszające się i przetłuszczające. W sprzedaży nie brakuje także rozwiązań dedykowanych właśnie osobom o cerze mieszanej. Jeśli ich skład odpowiada naszym oczekiwaniom, warto w nie inwestować.

Cera mieszana – naturalna pielęgnacja

Dziś coraz większą popularnością cieszą się kosmetyki naturalne. Dobrze jest więc pamiętać o tym, że istnieje spora liczba ziół, które mogą przysłużyć się cerze mieszanej. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście szałwia, która od dziesięcioleci leczy wypryski, trądzik a nawet grzybice. Warto sięgać jednak również po kosmetyki wzbogacone o olejek z drzewa herbacianego, który charakteryzuje się nie tylko działaniem grzybobójczym, ale również dezynfekującym i przeciwbólowym. W kosmetykach naturalnych przeznaczonych do troski o cerę mieszaną pojawia się również lipa, która ma działanie zmiękczające i wygładzające, a do tego ściąga i zamyka pory. Wartościowym składnikiem jest także macierzanka oraz rumianek znany z tego, że łagodzi podrażnienia.

Pielęgnacja cery mieszanej – na co uważać

Cera mieszana nie jest może wymagająca, z całą pewnością jednak nie przepada za radykalnymi rozwiązaniami. Wszystkie zmiany w planie pielęgnacyjnym związanym z nią należy więc wprowadzać stopniowo. Należy też zachować ostrożność przy stosowaniu nowych kosmetyków dlatego, że pomogły innej osobie. Jak już wspomniano, nie każda osoba mająca cerę mieszaną, boryka się z tymi samymi problemami jakie ją charakteryzują.

Cerze mieszanej mogą zaszkodzić toniki na bazie alkoholu oraz inne kosmetyki silnie odtłuszczające. Ich stosowanie nie tylko nie wygasza ognisk zapalnych, ale przyczynia się do tego, że łojotok w strefie T nasila się. Należy też uważać na promienie słoneczne. Fotostarzenie to zjawisko, które daje się we znaki nie tylko latem, ale i w czasie innych pór roku, warto więc robić wszystko, aby go unikać. Także pośpiech może być złym doradcą, gdy mamy cerę mieszaną. Zmiany nie zachodzą natychmiast. Jeśli więc chcemy przetestować nowy kosmetyk, nie powinniśmy odkładać go po kilku pierwszych użyciach, bo rezultaty nie są spektakularne. Zmiany zwykle wymagają czasu.

Dodaj komentarz