Hydrolaty – jak powstają i jak ich używać?

Wśród kosmetyków pielęgnacyjnych, które możemy spotkać w drogeriach i w sklepach internetowych, coraz więcej miejsca zajmują hydrolaty. Ich przystępna cena i bardzo dobre opinie, jakimi się cieszą, zachęcają, aby dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat. Czas więc na poszerzenie wiedzy z tego zakresu.

Jak powstają hydrolaty?

Uproszczona definicja hydrolatów zwraca naszą uwagę na to, że mówiąc o nich mamy na myśli produkty uboczne, z jakimi mamy do czynienia, gdy w drodze destylacji pozyskuje się olejki eteryczne. Hydrolaty różnią się między sobą. To, z jakiego surowca powstają wpływa nie tylko na ich zapach, ale również na charakterystyczne dla nich właściwości. Co ciekawe, na rynku mamy do czynienia nawet z hydrolatami, które nie posiadają zapachów.

Praktyki producentów różnią się między sobą, stąd też zawsze dobrym pomysłem jest zapoznanie się ze składem hydrolatu, który chcemy kupić. Co do zasady jednak, do produktów tego rodzaju nie dodaje się perfum. Naprawdę dobry hydrolat powinien być produktem czystym, wolnym nie tylko od barwników, ale również od konserwantów oraz innych popularnych zapychaczy. W wielu opracowaniach o hydrolacie mówi się jako o surowcu. Nie ma w tym nic dziwnego. Możemy kupić go w stanie czystym i wykorzystywać do naszych potrzeb, warto jednak pamiętać, że hydrolat może być także bazą dla wielu innych kosmetyków takich choćby, jak odżywka do włosów oraz balsam do ciała.

Hydrolat – dlaczego warto?

O hydrolatach często mówi się jako o rozwiązaniach, których nie powinno zabraknąć w żadnej kosmetyczce. Osoby, które nie miały z nimi jeszcze do czynienia, mogą być tym zaskoczone, w rzeczywistości jednak hydrolat to istotna część zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych każdego dnia. Oczywiście, aby dobrze korzystać z jego możliwości, należy wiedzieć, jak to robić. Pamiętajmy więc, że hydrolat jest, w swoim założeniu, ostatnim etapem procesu prawidłowego dbania o skórę. Jednym z jego znaków rozpoznawczych jest równoważenie pH skóry, jeśli więc po hydrolacie sięgniemy choćby po mydło – nie będzie nam dane skorzystać z wielu jego zalet.

Oczywiście, wspomniana właściwość jest tylko jedną z wielu, na które powinniśmy zwracać uwagę. Każdy hydrolat ma nieco inne, unikatowe dla siebie właściwości i tak choćby hydrolat różany jest znany z tego, że nawilża skórę uszczelniając jednocześnie znajdujące się pod nią naczynka krwionośne. Jest delikatny i nie podrażnia, stąd też wydaje się znakomitym rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, które zmagają się z trudną w pielęgnacji cerą wrażliwą. Ten sam hydrolat może też skutecznie walczyć z problemami skórnymi, które powodują zaburzenia związane z mikrokrążeniem.

Największe zalety popularnych hydrolatów

Hydrolat różany nie jest wcale jedynym, jakim powinniśmy się zainteresować. Jego unikatowe właściwości sprawiają, że również hydrolat lawendowy cieszy się szerokim gronem zwolenników. Warto po niego sięgać, gdy nasze życie nabiera intensywności, a nasza skóra sprawia wrażenie ciągle zmęczonej. Wiele kobiet zauważa też, że jego odświeżające działanie poprawia wygląd w czasie menstruacji. Hydrolat z lawendy oczyszcza skórę, a jego niezbyt intensywny, ale wyrazisty zapach jest w stanie ukoić niespokojne myśli. Jego stosowanie podczas sesji albo gorącego okresu w pracy może przyczynić się do tego, że nawet spore problemy będą się nam wydawać łatwiejsze do pokonania.

Innym hydrolatem, który skutecznie walczy o uznanie jest hydrolat szałwiowy. Jest on znany przede wszystkim z charakterystycznych dla siebie silnych właściwości oczyszczających i odkażających, nic więc dziwnego, że jego stosowanie sugerowane jest nastolatkom, którzy niemal codzienni zmagają się ze skórnymi stanami zapalnymi. W przeciwieństwie do popularnych toników nie bazuje on na alkoholach, doskonale radząc sobie z wypryskami nie pozostawia zatem skutków ubocznych w postaci wysuszonej skóry. Jego regularne stosowanie przyczynia się także do szybszego gojenia się ran potrądzikowych, to zaś minimalizuje ryzyko pojawiania się blizn, które potem latami stają się trudnym do wyeliminowania defektem kosmetycznym.

Dodaj komentarz