Glinka kosmetyczna jest naturalnym minerałem znanym z tego, że może spełniać funkcję naturalnego kosmetyku. Można dopasować ją do każdej cery, a na ich bazie bez trudu wykonamy zarówno maseczki, jak i środki pozwalające na przeprowadzenie pielęgnacyjnej kąpieli.
Glinka kosmetyczna – próba definicji
Glinka kosmetyczna znana też pod nazwą kaolin jest minerałem ilastym. Jej najbardziej charakterystyczną właściwością jest absorbcja zanieczyszczeń i to właśnie jej odkrycie przyczyniło się do tego, że w kaolinach zaczęto dopatrywać się doskonałej bazy dla kosmetyków pielęgnacyjnych. Takie umiejętności charakterystyczne dla glinek nie są zresztą dziełem przypadku. Mają one ładunek ujemny, a co za tym idzie, są w stanie przyciągać obecne w substancjach toksycznych cząsteczki z ładunkiem dodatnim. Jakby tego było mało, glinki są bogate w makro- i mikroelementy. W ich składzie znajdziemy, między innymi: krzem, wapń, żelazo, fosfor, magnez i wapń, a także miedź, selen oraz cynk.
Jaką glinkę kosmetyczną wybrać?
Jeszcze przed zakupem glinki kosmetycznej powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaka jest zawartość substancji czynnej. Moda na glinkę jako naturalny kosmetyk przyczyniła się, niestety, do tego, że w sprzedaży pojawiają się również takie rozwiązania, które pozbawione są wyjątkowych właściwości tak typowych dla tego rozwiązania. O udanym zakupie można więc mówić przede wszystkim wówczas, gdy zawartość substancji czynnej przekracza 95 procent. Pamiętajmy także, że glinka nie powinna zawierać w swoim składzie substancji zapachowych. Ich obecność na pewno nie wzmocni zalet pielęgnacyjnych, może zaś przyczynić się do tego, że kosmetyk zamiast regenerować będzie podrażniać wrażliwą skórę.
Glinka kosmetyczna – zastosowanie
Glinka kosmetyczna może przybierać przynajmniej kilka form, nietrudno jest więc domyślić się, że nie każda jest stosowana w ten sam sposób. Jeśli mamy do czynienia z glinką sypką pamiętajmy o tym, że można ją rozrabiać w wodzie, a tym samym najlepiej sprawdzać się będzie jako maseczka. Jeśli jesteśmy właścicielami szczególnie suchej cery, nie zaszkodzi, jeśli do przygotowanej w ten sposób maski dodamy żółtko jajka kurzego albo oliwę z oliwy. Glinki można wykorzystywać także do mycia twarzy, włosów, a nawet zębów.
Wybieramy glinkę idealną dla siebie
Glinki kosmetyczne, które są dostępne w sprzedaży, charakteryzują się zróżnicowaną kolorystyką. Nie powinno być przy tym dla nas zaskoczeniem to, że nie jest ona dziełem przypadku, a różne kolory oznaczają także różne właściwości. Najpopularniejsza wydaje się glinka zielona zawdzięczająca typowy dla siebie kolor temu, że w jej skład wchodzą również jony żelaza dwuwartościowego. To najlepsza opcja wówczas, gdy mamy cerę tłustą lub mieszaną, z trudem radzimy sobie z trądzikiem, a nawet musimy borykać się ze znacznie poważniejszymi schorzeniami dermatologicznymi takimi, jak łuszczyca i egzema. Jej znakiem rozpoznawczym są właściwości gojące i dezynfekujące, skutecznie potrafi jednak również oczyszczać i regenerować skórę.
Właściwości glinki czerwonej są zbliżone do tych, jakie posiada jej odpowiednik w zielonym kolorze. Dobrze radzi sobie z absorbowaniem nadmiaru sebum, niestraszne są jej przy tym również zanieczyszczenia, co sprawia, że przypada do gustu zwłaszcza tym osobom, które nie radzą sobie z konsekwencjami posiadania cery tłustej. Glinka czerwona sprawdza się też dobrze, gdy mamy problem z nieszczelnymi naczynkami krwionośnymi. Zapobiega ich rozszerzaniu się i może być stosowana wspomagająco w leczeniu trądziku różowatego.
Ciekawie prezentuje się też glinka biała określana niejednokrotnie mianem porcelanowej albo chińskiej. Ma właściwości sciągające, doskonale odżywia skórę, a jednocześnie dobrze ją regeneruje. Jest zalecana osobom mającym cerę suchą i delikatną. Można jednak sięgać po nią także wtedy, gdy prowadzi się dość intensywne życie, a tym samym ma się problem ze skórą twarzy, która nieustannie sprawia wrażenie zmęczonej. To dobry naturalny kosmetyk, gdy zmagamy się ze zmarszczkami i chcemy zmniejszyć ich widoczność.