Wybierając produkty spożywcze już od dłuższego czasu staramy się nie zapominać o tym, jak ważne jest analizowanie ich składu. Od niedawna te same dobre nawyki stosujemy wówczas, gdy zastanawiamy się nad tym, czym wysprzątać mieszkanie. Część z nas zmusza do tego konieczność, nie brakuje jednak osób decydujących się na ekologiczne sprzątanie przede wszystkim z szacunku do środowiska naturalnego.
Dlaczego warto zastanowić się nad ekologicznym sprzątaniem?
Ekologiczne sprzątanie ma przynajmniej kilka zalet. Najważniejszym aspektem z nim związanym jest udzielenie wsparcia alergikom, nie musimy jednak wcale zmagać się z uczuleniami, aby uświadomić sobie, jak szkodliwy wpływ na nasz organizm mają przynajmniej niektóre substancje chemiczne wchodzące w skład najpopularniejszych detergentów. Ekologiczne sprzątanie, wbrew obawom części osób zainteresowanych tym temat, może okazać się również korzystne dla domowego budżetu. Bardzo często zamiennikami produktów czekających na nas na półkach sklepów są te, które niemal zawsze mamy pod ręką.
Król eko-sprzątania – ocet
Aby nie być gołosłownym i przedstawić natychmiast produkt, który pozwala na zdrowe i przyjazne środowisku sprzątanie, wypada zaprezentować ocet. Nie od dziś wiadomo, że radzi sobie on dobrze zarówno podczas prób usuwania zaschniętego tłuszczu i kamienia, jak i nieprzyjemnych zapachów. Jedna jego butelka wystarcza nawet na kilka ekologicznych porządków, a koszt zakupu przeważnie nie przekracza dwóch złotych. Dla wielu osób przeszkodą może okazać się jego zapach, już po pierwszych testach możemy przekonać się jednak o tym, że mamy do czynienia z zapachem na tyle nietrwałym, że nie warto się nim przejmować.
Tanie sprzątanie z cytryną
Jeśli w lodówce trzymamy jeszcze zapomniany kawałek cytryny, nie wyrzucajmy go. Może się okazać, że trudno będzie nam znaleźć lepsze rozwiązanie podczas domowych porządków. Cytryna, podobnie jak ocet, potrafi poradzić sobie nie tylko z tłuszczem, ale także z kamieniem. Sprawdza się też znakomicie jako nabłyszczacz oraz odświeżacz. Co ważne, jej ogromnym atutem są właściwości antybakteryjne, warto więc wykorzystywać ją do czyszczenia tych powierzchni, z których często korzystają najmłodsi domownicy. Nie bez znaczenia jest i to, że skórki cytryny rozłożone na papierze pergaminowym blisko okna lub kaloryfera mogą stanowić znakomity naturalny odświeżacz powietrza.
Nieoczekiwane zalety soli
O tym, że sól znajdziemy w każdej kuchni, wiemy doskonale. Informacja o tym, że sól przyda nam się podczas sprzątania może być jednak zaskakująca. Tymczasem okazuje się, że trudno o środek lepiej sprawdzający się w przypadku uporczywych zabrudzeń, z jakimi mamy do czynienia choćby w piekarniku. Jeśli inne sposoby zawodzą, warto przetestować pastę, którą możemy opracować w domowych warunków składającą się z ¼ szklanki sody oczyszczonej, odrobiny gorącej wody i dwóch łyżeczek soli. Pastę powinniśmy nanieść na miejsce, którego doczyszczenie jest szczególnie trudne i pozostawić tam przez 5 minut. Potem możemy przystąpić do usuwania zabrudzenia. Warto też pamiętać, że sól pomaga w czyszczeniu biżuterii, zwłaszcza tej wykonanej ze srebra.
Czas na sodę oczyszczoną
Lista sojuszników, dzięki którym ekologiczne sprzątanie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej nie byłaby kompletna, gdybyśmy zapomnieli o sodzie oczyszczonej i stwarzanych przez nią możliwości. Soda jest znana przede wszystkim jako skuteczny sposób na likwidowanie nieprzyjemnych zapachów i zmiękczanie wody, nie rozczaruje nas jednak również wówczas, gdy przyjdzie nam się zmagać z trudnymi do wybawienia osadami z kawy albo herbaty. Można na nią liczyć także wówczas, gdy chcemy namaczać ubrania przed praniem, aby łatwiej można było usunąć z nich zabrudzenia. Tu koniczne jest jednak poczynienie pewnej uwagi. Soda jest idealnym sposobem na ekologiczne sprzątanie, należy jednak pamiętać o tym, że może podrażniać skórę. Jeśli więc chcemy sprzątać z jej użyciem, nie powinniśmy zapominać o rękawiczkach – zwłaszcza tych, które są wyposażone w bawełnianą wyściółkę.