Podczas gdy jedni z nas nigdy nie musieli zmagać się z łupieżem, inni przez całe swoje życie dążą przede wszystkim do tego, aby zmniejszyć intensywność jego występowania świadomi tego, że całkowita eliminacja tego problemu nie jest możliwa. Na szczęście, łupież nie jest wcale wyrokiem od którego nie ma odwołania, a walka z nim może być skuteczna nawet bez konieczności stosowania preparatów chemicznych, które często obciążają skórę głowy.
Skąd się bierze łupież?
Jeszcze zanim ruszymy na poszukiwanie naturalnych sposobów na walkę z łupieżem, powinniśmy zastanowić się nad tym, skąd się on bierze. Przyczyn jest co najmniej kilka, a w związku z tym każda z nich wymaga podejmowania nieco innych działań zaradczych. Choć wielu osobom trudno jest to zaakceptować, najczęściej źródeł łupieżu możemy doszukiwać się w niewłaściwej lub niewystarczającej higienie. Na szczęście, jest to też przyczyna, którą można stosunkowo najłatwiej wyeliminować. Bardzo często winny jest zły szampon, popularny, często reklamowany, a jednak nieodpowiedni dla naszych włosów i ich specyfiki. Bywa i tak, że myjemy głowę za rzadko łamiąc zasadę mówiącą o tym, że nie ma, tak naprawdę, mowy o włosach mytych zbyt często.
Inną przyczyną łupieżu jest przesuszona skóra głowy. I tu przynajmniej część winy ponosi niewłaściwie dobrany szampon zwłaszcza, jeśli jest on sztucznie ulepszany, sytuacji nie muszą nam jednak ułatwiać także predyspozycje genetyczne. Podobnie dzieje się w przypadku alergii. Co ciekawe, łupież nie musi być wcale konsekwencją alergii skórnych. Bywa także skutkiem ubocznym alergii kontaktowych, a zwłaszcza – tak zwanych alergii krzyżowych. Często pojawia się także jako konsekwencja chorób skórnych, w tym zwłaszcza tych, których skuteczne leczenie nadal jest trudne, takich, jak choćby AZS, łuszczyca oraz egzema.
Jak się pozbyć łupieżu – ostrożnie z kosmetykami
Wiele osób nie może zrozumieć, jak to możliwe, że zmaga się z łupieżem pomimo tego, że sięga tylko po naturalne kosmetyki. Warto więc przypomnieć, że o ich naturalności, a tym samym także o bezpieczeństwie, nie decyduje wyłącznie ich nazwa, ale również skład. Im jest on krótszy, tym lepiej, szczególną ostrożność należy zaś zachować w odniesieniu do kosmetyków z substancjami chemicznymi takimi, jak choćby SLS.
Domowe sposoby na łupież – olejki eteryczne
Czasem, aby pozbyć się łupieżu, nie trzeba wcale pozbywać się naszego ulubionego szamponu. Wystarczy, że lekko go zmodyfikujemy, a znacząco wzrośnie jego skuteczność. W tym celu najlepiej wzbogacić szampon o kilka kropel olejku eterycznego. Nie wszystkie charakteryzują się działaniem przeciwłupieżowym, dobrą opinią cieszy się jednak olejek z drzewa herbacianego, olejek cedrowy, olejek lawendowy oraz olejek miętowy. Wiele z nich możemy uzyskać samodzielnie z roślin z naszego ogrodu, każdy olejek można jednak również nabyć w sklepie zielarskim.
Domowe sposoby na łupież – olejowanie
Jeszcze nie tak dawno włosy pielęgnowano przede wszystkim sięgając po szampon i odżywkę. Dziś wiemy już jednak, że nie musi być to wcale pielęgnacja wystarczająca. Przynajmniej raz w tygodniu dobrze jest więc zdecydować się na zabieg olejowania. Nie jest on skomplikowany, a jednocześnie zapewnia uczucie relaksu, co jest jego dodatkową zaletą. Najbardziej znanymi olejami są kokosowy i arganowy, wiele cennych naturalnych substancji skutecznie walczących z łupieżem znajduje się jednak również na polskich łąkach. Tu warto wspomnieć choćby o oleju rycynowym oraz o oleju z wiesiołka. Ten ostatni z powodzeniem może być też wykorzystywany do masażu głowy.
Domowe sposoby na łupież – wcierka z czarnej rzepy
Kosmetyki z czarnej rzepy już od dziesięcioleci są gwarancją pięknych, zdrowych włosów bez łupieżu, a wcierka z czarnej rzepy jest ważnym elementem asortymentu niemal każdej firmy produkującej naturalne kosmetyki pielęgnacyjne. Co ważne, możemy przygotować ją również samodzielnie łącząc 150 mililitrów soku z czarnej rzepy z 20 mililitrami wody destylowanej oraz z 20 mililitrami spirytusu. Jeśli klasyczna wcierka obciąża włosy, możemy ją przelać do butelki wyposażonej w atomizer.