Produkty wykonane z wykorzystaniem aloesu już od długiego czasu cieszą się wyjątkowo dużą popularnością wśród kupujących. Jednym z najnowszych odkryć kosmetologii jest żel aloesowy promowany jako idealny dla każdej skóry. Jak go stosować i kiedy liczyć na najbardziej spektakularne rezultaty?
Żel aloesowy i jego właściwości
Aloes to roślina, o której właściwościach prozdrowotnych nie trzeba chyba przekonywać nikogo z nas. Jego miąższ jest bogaty zarówno w witaminy, jak i w składniki mineralne, możemy więc mówić w jego kontekście zarówno o bogactwie potasu, magnezu, wapnia i fosforu, jak i witamin takich, jak witamina A, C, E oraz witaminy z grupy B. Mówiąc o atutach aloesu często wspomina się też o tym, że jest to roślina bogata w kwasy tłuszczowe, enzymy oraz aminokwasy.
Żel aloesowy swoją konsystencją przypomina zwartą galaretę. Jest to jego spora zaleta, bo nawet jeśli na skórę lub włosy nałożymy jego zbyt grubą warstwę, nie będzie spływał, a tym samym dość łatwo będziemy w stanie rozprowadzić go w oczekiwany przez nas sposób. Oczywiście, nie każdy kosmetyk wykorzystujący w swoim składzie aloes charakteryzuje się jednakowo dużą skutecznością. Nietrudno się przy tym domyślić, że im większy procent wyciągu z aloesu zawiera, tym bardziej skorzysta na nim nasza skóra. Najbardziej charakterystycznymi dla żelu aloesowemu są zatem właściwości odżywcze, nawilżające, wygładzające, łagodzące, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Może być on jednak stosowany z powodzeniem także wtedy, gdy za problemy z włosami i cerą odpowiadają grzyby.
Jak żel aloesowy działa na skórę?
Osoby, które promują żel aloesowy poszerzając wiedzę na jego temat w społeczeństwie zwracają uwagę na to, że z powodzeniem można go stosować do każdej cery. Tak samo dobrze działa zatem zarówno na cerę przesuszoną, jak i na cerę trądzikową, co nie jest przecież charakterystyczne dla wszystkich kosmetyków dostępnych w sprzedaży. Jego stosowanie jest polecane zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na łagodzeniu stanów zapalnych skóry, choć możemy liczyć na niego także wówczas, gdy zmagamy się z wysypkami i innymi zmianami, do jakich dochodzi w obrębie twarzy. Witaminy i polisacharydy znajdujące się w jego składzie przyczyniają się do tego, że żel aloesowy odżywia skórę widocznie ją odmładzają. Jego wyjątkowy skład sprawia też, że skóra staje się gładsza, rany szybciej się goją, a podrażnienia są wyciszane. Mając to na uwadze trudno dziwić się choćby temu, że żel aloesowy jest częstym składnikiem tych kosmetyków, które stosuje się po intensywnym opalaniu.
Jak żel aloesowy działa na włosy?
Nie tylko skóra może zyskać na kontakcie z żelem aloesowym. Jeśli zdecydujemy się zastosować go w charakterze maski na włosy, szybko przekonamy się o tym, że także one korzystnie się zmienią. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku cery, żel aloesowy sprawdza się w przypadku niemal każdego typu włosów. W szczególny sposób polecany jest jednak tym osobom, których włosy są matowe, przesuszone i często się łamią. Aloes ma zdolność absorbowania z otoczenia cząsteczek wody i tworzenia z nimi powiązań, a to sprawia, że przyczynia się do zwiększenia zawartości wody w warstwach rogowych. Dzięki temu włosy są lepiej nawilżone, stają się gładsze, bardziej błyszczące i zdecydowanie bardziej miękkie niż miało to miejsce jeszcze zanim zdecydowaliśmy się na praktyczne wykorzystanie tego kosmetyku. Stosowanie żelu aloesowego sprawia też, że skóra głowy odzyskuje prawidłowe pH, co z kolei przyczynia się do eliminacji problemu tak zwanego suchego łupieżu.
Jak stosować żel aloesowy?
Bez względu na to, czy chcemy odświeżyć dzięki niemu włosy, czy też twarz pamiętajmy o tym, że żel aloesowy powinien by nakładany na oczyszczoną skórę. Najlepiej nakładać go w taki sam sposób, w jaki nakłada się krem nie podejmując żadnych innych zabiegów bez pewności, że doszło jego całkowite wchłonięcie. Jeśli szczególną uwagę chcemy poświęcić skórze pod oczami, również możemy zrobić to wykorzystując żel aloesowy sprawdzający się znakomicie jako wygładzający żel pod oczy.